جلسه کتابخوانی در مرکز جامع توانبخشی دکتر قریب

برنامه کتابخوانی، مطالعه و پژوهش " برنامه قصه گویی و خواندن شاهنامه و کتاب های دینی- آموزش کتابخوانی"

در عصر حاضر مفهوم سواد تا حدودی تغییر کرده است. پیشرفت روز افزون در عرصه محمل های اطلاعاتی و فن اوری مربوط به سواد اطلاعاتی به عنوان بخشی از ضروریات و نیازهای اجتماعی بشر در آمده است. از آن جا که کتابخانه ها و مراکز اطلاعاتی از پیشگامان عرصه اطلاعات و ارتباطات به حساب می آیند،       می توانند آموزش سواد اطلاعاتی را به نحو احسن انجام دهند و افراد را در استفاده از اطلاعات و کسب دانش مورد نیاز یاری کنند. با توجه به این که سواد اطلاعاتی یکی از مولفه های ایجاد فاصله بین جوامع توسعه یافته و در حال توسعه است، کتابخانه ها می توانند در جبران نقیصه فعالانه وارد عمل شود.

آموزش بزرگسالان برای مطالعه، سهم بزرگی در ساخت یک جامعه بهتر و رضایتمندی شخص دارد. اما متولیان آموزش بزرگسالان باید به فراسوی وظایفشان به عنوان تسهیل کنندگان سواد بروند تا در یک روش عملی تر در ایجاد کتابخانه ها برای حفظ مهارت هایی که امروز برای آموزشگران ومربیان بزرگسال مورد نیاز است اقدام کنند.

یکی از روش های کتابخوانی استفاده از کتابخانه های عمومی می باشد. خواندن کتاب باعث می شود افراد از دنیای علم و دانش بیشتر آگاه شوند و مهارت های بیشتری را یاد بگیرند و در زندگی شخصی استفاده کنند. کتابخانه ها می توانند در حمایت از افراد، منابع و اطلاعات مورد نیاز جامعه را فراهم کنند.

برای تثبیت عادت به مطالعه در مخاطبان می توانیم از موارد زیر استفاده کنیم:

  1. جلسات داستان گویی گروهی تشکیل دهیم
  2. سالن هایی برای مطالعه ی کتابخانه ای برای بزرگسالان تشکیل دهیم
  3. روزنامه دیواری تهیه کنیم
  4. اردوهای علمی برگزار کنیم
  5. از مواد صوتی و تصویری آموزشی استفاده شود.

در این برنامه در مورد قصه گویی با مددجویان صحبت شد. در مورد انواع قصه های شاد و غمگین، تاریخی، رمانتیک، جنگی و تخیلی صحبت شد. قصه گویی به صورت انفرادی یا گروهی اجرا می شود.

در این جلسه برنامه قصه گویی برای مددجویان اجرا شد. به این صورت که یک جمله کوتاه به یکی از مددجویان داوطلب ارایه شد و از او خواسته شد که ادامه آن را کامل کند. هم چنین دو نفر از مددجویان داوطلب نیز قصه کوتاهی را ارایه دادند.

در ادامه برنامه از کتاب شاهنامه فردوسی از بخشی اسطوره ای چند صفحه ای برای مددجویان روخوانی شد و مختصری اطلاعات از اهنامه به مددجویان ارایه شد. توضیحات بدین شرح بود که حکیم ابوالقاسم فردوسی در سال 329 هجری تا سال 416 زندگی می کرده و در طی این سال ها حدودا 30 سال از عمرش را وقف نوشتن شاهنامه کرده. این کتاب 60 هزار بیت دارد، که به سه بخش اسطوره ای ( از کیومرث تا پادشاهی فریدون) بخش پهلوانی ( از کاوه آهنگر تا مرگ رستم) و بخش تاریخی ( از پادشاهی بهمن و اسکندر و گشایش ایران به دست اعراب) تقسم می شود. شاهنامه فردوسی یکی از بزرگترین و برجسته ترین سروده های حماسی جهان است.

در پایان یکی از مددجویان چند بیت از شاهنامه را روخوانی کرد. در مجموع همکاری مددجویان بیار خوب بود و از این که با کتاب شاهنامه فردوسی آشنا شدند بیمار خرسند شدند.

این جلسه با حضور پرستار و مسئول فنی در مدت یک ساعت برگزار شد.

اطلاعات تماس

آدرس:
جاده نوشهربه چالوس ، بعد ازپمپ بنزین قدیم ، كوچه آسمان ، پلاك ٢٦١٨  
تلفن :
01152325937
فکس :
01152325937
وب سایت :
www.mjtdrgharib.com
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

طراحی و پشتیبانی : شرکت سغدایی (تاسیس 1360)