آنچه که خانواده مبتلا به اختلال روانپزشکی لازم است بدانند

 

در عصر حاضراختلالات روانپزشکی بسیارشایع می باشندکه در صورت تشخیص و درمان به موقع قابل کنترل می باشند.این اختلالاتنشانه ضعف اراده یا تنبلی نمی باشد و صرفا با توصیه‌های عمومی مانند رفتن به مسافرت  و گوش دادن به موسیقی برطرف نمی شود.

از دست دادن همسر ، والدین و فقدان حمايت رواني و مالي نقش مهمي در ايجاد و تداوم علائم بیماری دارد.

علائم بيماري در افرادی که مبتلا به اختلالات روانپزشکی هستندبسیار گسترده­ می باشد.توانايي‌هاي خويشاوندان براي كنار آمدن با فرد مبتلا در خانواده‌ تا حد زيادي بستگي به اين دارد كه فرد مبتلا قبل از بيماري چه شخصيتي داشته است. به علاوه سن بروز بيماري نيز در برخورد خانواده با بيمار اثر مي‌گذارد. بيماراني كه قبل از ابتلاء مهارت‌هاي شغلي خوبي داشته‌اند و از مهارت‌هاي اجتماعي مطلوبي برخوردار بوده‌اند در مقايسه با افرادي كه فاقد اينگونه مهارت‌ها بوده‌اند احتمالاً عملكرد بهتري بعد از بيماري خواهند داشت.

پس از ویزیت فرد بيمار معمولاً به منزل و نزد خانواده خود برمي‌گردد و عوامل متعددي وجود دارد كه توجه به آنها مي‌تواند به بهبودي بيمار كمك نمايد.

رعايت رهنمودهاي زير پذيرش اين امر را براي بيمار راحت­تر مي‌نمايد:

- همه اعضای خانواده باید  به صورت یک تیم در مراقبت از بیمار شرکت فعال داشته باشند. آنها باید برای ادامه درمان بیماررا تشویق کنند و از او بخواهند تا موارد بهبودی را به آن ها متذکر شود.

-روابط اعضای خانواده با هم صریح ، روشن و مستقیم باشد یعنی دو پهلو صحبت نکنند با طعنه حرف نزنند، کلمات ساده و واضح بکار ببرند. اگر به بيمار آموزش مي‌دهید، يا سؤالي مي‌كنيد هر بار يك سؤال بكنيد. زيرا اگر در يك زمان چند سؤال را بپرسيد ممكن است موجب گيجي بيمار گردد.

- هنگامی که دوست شما یا عضو خانواده شما قبول کرد پیش پزشک برود، شما هم می‌توانید بعنوان بخشی از درمان به او کمک کنید. حمایت شما می‌تواند نقش زیادی در موفقیت درمانی او داشته باشد؛ بنابراین به او پیشنهاد دهید در مواردی که می‌خواهد یا نیاز دارد، در روند درمان دخیل باشید

- اگر یکی از نزدیکان شما مبتلا به اختلالروانی است، عشق و حمایت  شما می‌تواند در درمان و بهبودی وی نقش مهمی داشته باشد. شما می‌توانید با آموختن درباره بیماری، امید دادن و تشویق، زیر نظر گرفتن علائم و شراکت در درمان به وی کمک کنید. اما اگر از نیازهای خود غافل شوید، مراقبت از فرد مبتلا به اختلال روانی می‌تواند مشکل‌ساز باشدبنابراین ضروری است که بین مراقبت از فرد مبتلا و مراقبت از خودتان، تعادل برقرار کنید.

- پذیرفتن اختلال روانی شامل قبول کردن این موضوع نیز هست که دیگر قرار نیست همه چیز «عادی» باشد. درمان‌ها می‌توانند تغییر زیادی برای عزیزتان ایجاد کنند؛ اما از همه علائم و مشکلات به طور کامل جلوگیری نمی‌کنند. برای اجتناب از ناامیدی و رنجش، مهم است که توقعات واقع‌بینانه داشته باشید. توقع بیش از اندازه از فرد مبتلا، به شکست منجر می‌شود. از سوی دیگر توقعات خیلی کم نیز می‌تواند روند بهبودی را کند نماید. پس تلاش کنید بین حمایت از وی و تشویق او به مستقل بودن، تعادل برقرار سازید.

-عزیزتان را متوجه کنید که اگر نیاز به درددل، تشویق یا کمک در امر درمان داشته باشد، شما در کنار او خواهید بود. به او یادآوری کنید که موضوع برای شما مهم است و هر کاری که بتوانید برای کمک به او انجام می‌دهید.

- فشار و استرس، اختلالات روانی را بدتر می‌کند. پس سعی کنید  راههایی را برای کاهش فشار در زندگی او پیدا کنید. از او بپرسید چگونه می‌توانید به وی کمک کنید و در صورت لزوم داوطلب شوید برخی مسئولیت‌های او را موقتا بر عهده بگیرید. در نظر گرفتن و اعمال یک نظم روزانهبا زمان‌های مشخص بیدار شدن، صرف غذا و خوابیدن می‌تواند فشار را در خانواده کاهش دهد.

- این بیماران نیاز به محبت شما دارند در محبت کردن و ابزار علاقه سعی کنید دوگانه رفتار نکنید برخی خانواده ها گاه به بیمار محبت می کنند گاه از او متنفر می شوند این کار صحیح نیست در موقع محبت کردن سعی کنید ، چهره شما مثل کلامتان با محبت باشد.

- باید به فرد بیمار احترام گذاشت و به نکات مثبت او توجه کرد.

-با تشويق بيمار به خاطر كارهاي مثبت و موفقيت‌هايي كه به دست مي‌آورد (هر چقدر هم كوچك باشد) به وي احساس عزت نفس  ببخشيد.

- سعی کنید در خانه کاری که ارزش دارد به او بدهید مهم نیست که همکاری او کم باشد مهم این است که در قبال کار اندکی که انجام می دهد او را تشویق نمائید.

-عدالت را در خانه رعایت نمایید و کارهای منزل را تقسیم کنید .

- سعی کنید در رفتارتان ثبات داشته باشید .

- سعی کنید که به بیمار مسئولیت بدهید تا حس استقلال پیدا بکند.

- سعی کنند در خانواده هایشان نظم و قانون وجود داشته باشد.

- از ايجاد سر و صدا و درگيري‌هاي هيجاني و موقعيت‌هاي استرس‌زا  و مشاجرات خانوادگی پرهيز كنيد.

-از سرزنش و بر چسب های منفی در ارتباط با وی استفاده نکنید.

-رفتارهای بیمار را به عنوان نشانه و علامت بیماری در نظر بگیرید .

-بیمار را حمایت کرده و نیاز به امنیت او را تامین کنید فرصت کافی به بیمار برای صحبت در مورد مشکلاتش  بدهید و با او همدلی کنید.

-ارتباط منظم با روانشناس و روانپزشک داشته باشید.

- فرد بیمار را زیاد به خود وابسته نکنید و بیش از حد برای او دلسوزی نکنید.

-به دنبال بیماری ممکن است تغییراتی در هویت این بیماران ایجاد شود. مثلاً ممکن است مذهبی تر از قبل شود یا در انتخاب دوست یا همسر الگوی جدیدی پیدا کند. برخورد خانواده ها با این تغییرات بسیار مهم می باشد مثلاً سعی نکنید با اعتقادات مذهبی او برخورد تند و خشن کنید شنونده خوبی باشید سعی کنید به نظراتش احترام بگذارید ولی می توانید آنها را نپذیرید.

-بيمار را ناديده نگيريد و مورد غفلت قرار ندهيد حتي زماني كه به نظر مي‌رسد بيمار به آنچه مي‌گذرد، گوش نمي‌دهد.

- او را طرد نکنید با او خصمانه برخورد نکنید.

- سعی کنید از درگیری هیجانی بیش از حد و دخالت ناراحت کننده خودداری کنید.

- به آرامي و اطمينان به وي نشان دهيد كه او را دوست داريد فرد را مسخره نکنید.

- وقتی بیمار مضطرب است خونسردی خود را حفظ کنند.

- -اگر بیمار شما به اختلالات سایکوتیک مبتلا  می باشد در زمان عصبانیت از نزدیک شدن و دست زدن به او خودداری کنید چون خشم او بیشتر می شود.

-متقاعد كردن بيمار به اينكه باورهايش اشتباه است نه تنها فايده‌اي ندارد بلكه منجر به ايجاد تنش و ناراحتي بيمار مي‌گردد.

-اگر بیمار غذا نخورد  بطوری که سلامت جسمی او تهدید شود  یا داروهایش را به هر دلیلی مصرف نکند و یا زمانی که بیمار خانمی است که دارای فرزندی است و متوجه می شوید که به فرزندش نمی رسد یا کارهای غیر عادی در رابطه با فرزندش انجام می دهد (مثلاً خوراندن غذای زیادی با غذای غیر سالم به فرزندش) و یا افکار خودکشی دارد لازم است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه شود.

-با برخوردي مثبت بيمار را به رعايت بهداشت شخصي تشويق كنيد.

-با تشويق،  بيمار را كمك نماييد تا يك برنامه روزانه تنظيم كند.

- بیمار را نزد رمال، جن گیر، فالگیرو آینه بین نبرید این روشها موجب اتلاف وقت و صرف هزینه های زیاد می شود و مشکلات بیشتری را برای بیمار بوجود می آورد.

-کنارآمدن با فرد مبتلا به اختلال روانی می تواند ناراحت کننده باشد و شما را از اجتماع دور نگه دارد. اطمینان حاصل کنید که حمایت عاطفی مورد نیازتان را دریافت می کنید. با فردی معتمد در مورد شرایط خود صحبت کنیدپیوستن به

گروه های حمایت کننده و یا روان درمانی و مشاوره می تواند به شما کمک کند

-در مورد میزان توجهی که بدون احساس خستگی و پشیمانی می توانید صرف فرد مبتلا کنید واقع‌بین باشید. حد و مرزی برای کارهایی که می توانید و تمایل دارید برای بیمار انجام دهید مشخص کنید و به آنها پایبند باشیداز دست دادن کنترل زندگیتان در برابر اختلال روانی برای شما و فرد مبتلا مناسب نخواهد بود.

-حمایت از بیمارتان ممکن است موجب تغییراتی در زندگی شما شود؛ اما مراقب باشید اهداف و اولویت‌های خودتان را از نظر دور ندارید. دوستی‌ها، برنامه‌ها یا فعالیت‌هایی را که به شما نشاط می‌بخشند قطع نکنید.

- از تغذیه ی مناسب، خواب کافی و فعالیت بدنی خود غافل نشوید. می توانید با کمک تکنیک های آرام سازی ( ریلکسیشن) و یا مدیتیشن استرس را تحت کنترل خود قرار دهید.

-اگر فرد مبتلا به اختلال روانی بیش از توان و ظرفیت شما نیازمند کمک است، از دیگران کمک بخواهید. با دیگر نزدیکان یا دوستان صمیمی تماس بگیرید یا اگر مرکزی برای حمایت از افراد مبتلا به اختلال روانی می شناسید از آنها کمک بخواهید.

-در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی گاه ، افراد  چیزی میگویند و یا کارهایی می‌کنند که آزاردهنده یا خجالت‌آور است. در دوره های شیدایی ، ممکن است بی‌پروا، بی‌رحم، ایرادگیر و یا عصبانی باشند. در هنگام افسردگی نیز ممکن است منزوی، زود خشم و متخاصم شده و تغییرات خلقی متناوب داشته باشند. کنار آمدن با این رفتارها دشوار است. اما تلاش کنید به یاد آورید که اینها عوارض بیماری روحی می‌باشد نه نتیجه خودخواهی و یا ناپختگی فرد.

-در هنگام دوره های شیدایی و یا افسردگی، افراد مبتلا ممکن است به روشهای مخرب و یا غیرمسئولانه عمل کنند. از قبل برنامه ریزی کنید که چگونه با این رفتارها کنار آمده و به فرد بیمار کمک کنید. زمانی که حال وی ثابت است قراردادی برای چنین شرایطی وضع کنید.این کار به شما برای حمایت از وی در زمانی که علائم شدت می یابند کمک می‌کند. راه حل هایی عملی مشخص کنید که مورد توافق هر دو طرف باشد؛ مثلا کارتهای اعتباری وکلیدهای ماشین را از شخصدور کنید و یا کارهای مالی خانواده را خود به عهده بگیرید.

-مهم است که نقشه ای برای مواقع بحرانی داشته باشید تا بتوانید در صورت بروز بحران  به سرعت و بطور موثر وارد عمل شوید. داشتن یک برنامه، در شرایط بحرانی همواره کمک میکند.

-فهرستی شامل اطلاعات پزشکان، درمانگران و دیگر اشخاصی که می توانند به شما کمک نمایندتهیه کنید. همچنین اطلاعات بیمارستان مناسب را برای مواردی که بستری شدن لازم است در اختیار داشته باشید.

-اگر فرد مبتلا به اختلال روانی دست به خودکشی و یا خشونت زد، تلاش نکنید که وضعیت را به تنهایی اداره کنید. اگر شما نگران هستید که بیمار ممکن است به شما آزار برساند، به جای امنی رفته و پلیس را مطلع سازید. اگر شخص اقدام به خودکشی کرده بود وی را تنها نگذارید و با اورژانس تماس بگیرید و در کنار وی بمانید تا زمانی که آمبولانس برسد.

-در بیماران دو قطبی در دوره‌های شیدایی که فرد بیمار انرژی زیادی دارد، اغلب ممکن است حرفی زده و یا عملی از وی سر بزند که در حالت عادی انجام نمی‌داده که این می‌تواند شامل تمرکز بر رفتارهای بد و منفی دیگران باشد. اگر لازم است از شخص دوری کرده و از مجادله بپرهیزید.

- دربیماری دو قطبی در طی دوره های شیدایی انرژی یا خلق بالاست، خوابیدن مشکل است و شخص ممکن است در طول روز چرت‌های کوتاه بزند. گاهی اوقات شخص پس از تنها ۲ یا ۳ ساعت خواب، احساس می‌کند به اندازه نیازش خوابیده است .پس به شخص اجازه دهید هر زمانی که ممکن است بخوابد.

-براي بيمار هم فرصتي براي فعاليت‌هاي اجتماعي ايجاد كنيد و هم فرصتي براي وي قايل شويد تا از زمان لازم براي تنها بودن و زندگي خصوصي نيز برخوردار گردد.

-مطمئن شويد كه بيمار داروهايش را به طور مرتب و به موقع مصرف می نمايد.

-از انتقادهاي غيرضروري اجتناب كنيد.

-براي رفع مشكل گفتگو با بيمار گاهي صحبت درباره خاطرات كودكي او(قبل از بروز بيماري) مي‌تواند جو خوشايندي را به وجود آورد.

-بحران معمولاً به علت عود علايم حاد بيمار مي‌باشد و معمولاً به علت عدم مصرف دارو پديد مي‌آيد، اگر چه مي‌تواند به علل ديگر نيز بوجود آيد.

-بيمار ممكن است دچار توهمات شديد، هذيان‌ها، اختلالات فكر و يا اختلالات رفتار و هيجان گردد و به شدت احساس وحشت کند زيرا ممكن است «صداهايي» او را تهديد نمايند كه براي او كاملاً واقعي به نظر مي‌رسد، يا اين كه احساس كند كه چيز ترسناكي در اطرافش در حال وقوع مي‌باشد و یا ممکن است افکار خودکشی داشته باشد که لازم است در این موارد بلافاصله به پزشک مراجعه شود.

-به ياد داشته باشيد كه در حالت سایکوز حاد نمي‌توانيد با دليل آوردن بيمار را متقاعد كنيد.

-از خودتان ناراحتي و يا عصبانیت نشان ندهيد و احساسات‌تان را كنترل كنيد.

-به بيمار نشان دهيد که وضعیت او را درك مي‌كنيد.

- در بیماران سایکوتیک زماني كه حمله سايكوتيك با خشونت همراه است ديگر فرصتي براي استفاده از رهنمودهاي بالا نيست. بلافاصله به اورژانس یا پلیس ۱۱۰ تلفن بزنيد، براي آنها مشكل‌تان را توضيح دهيد و بگوييد كه براي درمان طبي بيمار و كنترل رفتار خشونت‌آميز وي احتياج به كمك آنان داريد.

-پس از تلفن به اورژانس بهتر است كه به پزشك معالج بيمارتان تلفن كرده و از وي راهنمايي بخواهيد. از آنجا كه به ندرت مي‌توان وقوع يك بحران را پيش‌بيني كرد بهتر است قبلاً اسامي و شماره‌ تلفن‌هاي مورد نياز را براي مواقع ضروري تهيه نموده و در دسترس بگذاريد.

مصرف دارو در بیماران روانپزشکی :

تقريباً هر كسي كه با بيماران روانی در تماس باشد به اين مساله واقف است كه يكي از مشكل‌ترين و شايع‌ترين مسائلي كه در مورد اين بيماري وجود دارد اين است كه ممکن است بيمار از مصرف دارو امتناع ‌نمايد و دارو مصرف نكند. اين امر چند دليل دارد كه عبارتند از:

-بيماران ممكن است بيماري خود را انكار كنند يا ممكن است ادعا كنند كه بهبود يافته‌اند و نیاز به مصرف دارو ندارند.

-داروها ممکن است باعث عوارض جانبي ناخوشايندي شوند (به خصوص خشكي دهان و تاري ديد) و به اين دليل بسياري از بيماران استفاده منظم و مداوم از دارو را به سختي قبول مي‌كنند. براي تشويق بيمار به استفاده بهتر و منظم دارو، مي‌توانید به بيمار يادآور شوید كه بيماري‌هاي ديگري نيز مثل مرض قند (ديابت) وجود دارند كه بيماران بايد هر روز و به طور منظم دارو مصرف كنند.

- حتی اگر فرد مبتلا به اختلال روانپزشکی تحت درمان باشد، ممکن است زمان‌هایی پیش بیاید که علائم حادتر گردند. اگر متوجه تغییر در علائم یا تغییر خلق شدید، سریعا دست به کار شوید. شما می‌توانید با مداخله سریع، از شدیدتر شدن بیماری جلوگیری کنید.

- تشويق كردن بيمار به مصرف دارو كار ساده‌اي نيست. تا زمانی که مدتي از ابتلا به بيماري نگذشته باشد و بيمار به اين امر كه مصرف دارو باعث جلوگيري از عود بيماري مي‌شود بصيرت پيدا نكرده باشد به سادگي قابل حل نيست از اين جهت بايد با صبر و آرامش بيمار را تشويق به مصرف دارو نمايید.

-استفاده دارو توسط بیماران مرد موجب عقیم شدن آنها نمی شود در مصرف داروی بیمارتان نظارت داشته باشید..برخوردتان بایستی جدی ولی با محبت باشد برخورد تند و توهین آمیز نکنید. به تدریج مسئولیت مصرف دارو را به عهده بیمار بگذارید ولی همچنان نظارت خود را داشته باشید و مطمئن شوید که بیمار آیا داروهایش را خورده است یا خیر ؟

- بیمار شما به مصرف مرتب و مداوم دارو نیاز دارد. قطع داروی بیمار بایستی با نظر روانپزشک باشد.

-اثر درمانی دارو حداقل پس از ۴-۳ هفته پس از شروع درمان دارویی ظاهر خواهد شد .ممکن است فرد بدنبال مصرف دارو دچار عوارض دارویی گردد که اغلب بتدریج از میان خواهد رفت. قبل از قطع دارو حتما باید با پزشک مشورت شود.در صورت قطع زود رس درمان احتمال عود علائم بسیار بالا است.

-مصرف منظم دارو در بیمار مبتلا به اختلالات روانپزشکی از اهمیت زیادی برخوردار است همچنین باید متذکر شد که مصرف دارو های روانپزشکی اعتیاد آور نمی باشد .

الگوهاي بسيار زيادي براي استفاده از دارودرماني وجود دارد. بعضي از افراد، به‏طور منظم از تمام داروهايي كه برايشان تجويز شده است، استفاده مي‏كنند، بعضي ديگر تنها قسمتي از داروهاي تجويز شده را مصرف مي‏كنند و عده‏اي هم‏ به‏شكل «دوره‏اي» اين‏كار را انجام مي‏دهند. يعني وقتي حالشان خوب نيست براي مدت چندماه به طور منظم از داروها استفاده مي‏كنند و همين كه حالشان نسبتاً خوب شد، مصرف دارو را زياد جدي نمي‏گيرند و بعضي ديگر هم به‏طور كلي از مصرف داروي تجويزشده خودداري مي‏كنند. تعداد كساني كه به­صورت دوره­ای از دارو استفاده مي‌كنند و یا دارو مصرف نمی کنند به مراتب بیشتر از کسانی است که به‏طور كامل از دارو استفاده مي‏كنند.

اگر بیمار بتواند مصرف داروهاي تجويزشده را كنترل و اداره كند، مسلماً با علاقه بيشتري درمان را پیگیری خواهد کرد. اگر درمان مستلزم دارو‏هاي زيادي باشد به ‏احتمال زياد نمي‏تواند به‏ياد بياورد كه چه موقع بايد از یک داروي به‏خصوص استفاده كند. بسيار مهم است كه زمان­بندی مصرف داروها را به نحوي آسان‏تر كرد كه با زندگي عادي بیمار هماهنگ شود. بعضي از افراد به‏راحتي مي‏توانند دارودرماني تجويزشده را اجرا كنند. آنها دارو و زمان مصرف آن‏را روي برگه­ای جهت یادآوری یادداشت مي‌كنند و هميشه همراه خود دارند. بعضي از افراد هم از جعبه‏هاي دارو استفاده مي‏‏كنند كه به‏آنها يادآوري مي‏كند كه آيا از دارو استفاده كرده است يا خير.

بیمار مي‏تواند براي استفاده منظم از رژيم‏ دارودرماني خود از يادآورها كمك بگيرد. به‏عنوان مثال مي‏تواند قرص‏هايي را كه بايد در شب بخورد. همراه با يك ليوان آب در جلوي ساعت زنگ‏دار قرار دهد، يا يادداشتي را روي آيينه اتاق بچسباند كه به او يادآوري مي‏كند داروهاي خود را بايد صبح بعد از بيدارشدن از خواب بخورد، يا مي‏تواند ساعت مچي خود را كوك كند كه به او يادآوري كند كه چه‏وقت بايد داروي نوبت بعدي خورده شود.

شما می توانید به بیمار کمک کنید و به او يادآوری کنید چه ‏موقع بايد از دارو استفاده كند و كنترل كنید كه آيا داروي خود را خورده‏است يا خير.

گاهي اوقات برنامه‏هايي پيش ‏مي‏آيد كه نظم عادي و روزمره زندگي  فرد را به‏هم مي‏زند. ولي در هر حالت بايد سعي كرد زمان مصرف داروها تغيير نکند و نظم دارودرماني را در اولويت برنامه‏ريزي بیمار قرار گیرد.

 

اطلاعات تماس

آدرس:
جاده نوشهربه چالوس ، بعد ازپمپ بنزین قدیم ، كوچه آسمان ، پلاك ٢٦١٨  
تلفن :
01152325937
فکس :
01152325937
وب سایت :
www.mjtdrgharib.com
ایمیل :
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

طراحی و پشتیبانی : شرکت سغدایی (تاسیس 1360)